ZborovskáAlešova
Header image
  • 2.jpg
  • 4.jpg
  • 1.jpg
  • 3.jpg
Exkurze do Osvětimi a Březinky Tisk Email

„Osvětim je moderní výraz pro peklo…“  Tuto větu vyslovil spisovatel Arnošt Lustig, když mluvil
o svém nedobrovolném pobytu v tomto vyhlazovacím táboře. Na autorova slova si možná vzpomnělo z hodin literatury jen několik žáků z Alešovy ulice, když 13. 3. 2019 vstoupili se svými čtyřmi učiteli do prostor koncentračního tábora Osvětim a vnímali působivý výklad dvou tamějších průvodců.

Účastníci exkurze si prohlédli jednotlivé bloky objektu, kde měli možnost vidět autentické fotografie vězňů, jejich osobní věci, oblečení, navštívili podzemí s kobkami pro trestance a pietní místo – popravčí zeď.  Postupně si stále více uvědomovali hrůzné nelidské zacházení s vězni a jeden z žáků pronesl: „ Jsem rád, že jsem to viděl, doteď jsem neměl představu, co to byl koncentrák.“

Prožitky exkurze se ještě více umocnily návštěvou nedalekého koncentračního tábora Březinka. Ačkoliv po zamračeném ránu vysvitlo slunce, výraz v obličejích studentů a jejich učitelů více potemněl. Přestože cesta byla náročná a dlouhá, nikdo z 50 žáků ani z pedagogického dozoru nelitoval, že se na tento poznávací zájezd přihlásil.

 

Mgr. Jana Srnová 

 
   Copyright © 2014 OHS Turnov. Všechna práva vyhrazena.  IT business, dodavatel IT řešení pro region Český ráj a okolí