ZborovskáAlešova
Header image
ZA PŘÍRODNÍMI I KULTURNÍMI TURISTICKÝMI CÍLI JIČÍNSKA A SOBOTECKA Tisk Email

Je ponuré ráno, středa 24. října. Venku prší, fouká velmi silný vítr, a na silnice i železniční tratě padají větve stromů. Vlaky i autobusy nabírají zpoždění.  Napětí stoupá, stres se zvyšuje, účastníků exkurze však naštěstí přibývá. A je tu čas odjezdu. Ale stále chybí několik lidí. Někteří se na dálku omlouvají, že vůbec nedorazí, a na jejich místo nastupují náhradní žáci maturitního ročníku oboru Cestovní ruch. 

Je čtvrt na osm, tedy jen malé zpoždění, a my se přesouváme do autobusu. Cestu do Jičína zpříjemňuje svačina v podobě jablečného džusu, rohlíku se slaninou a sýrem, a tatrankou. Vzhledem k nepříznivému počasí měníme program. Místo výstupu na sopečný vrch Zebín raději volíme náhradní variantu přímo v centru Jičína v podobě návštěvy muzea a galerie v Jičínském zámku. Strohou prohlídku žákům zpestřuje interaktivní program, který se stává stále častěji součástí muzeí a galerií v Čechách.

Po návštěvě muzea dáváme přestávku na oběd, případně pro individuální prohlídku města. Okolo dvanácté hodiny se přesouváme na domluvenou prohlídku zámku Humprecht, v němž nás provází paní kastelánka a její velmi vzdělaný kolega. Počasí se během dne lepší, i když stále velmi silně fouká. Jdeme se podívat i na ochoz, ze kterého je nám náhradou za Zebín nádherný výhled do okolí jižní části Českého ráje. Vítr mezi tím mraky rozehnal, a my se kocháme nádherným výhledem do podzimní krajiny. Z malebného loveckého zámečku Humprecht je to jen pět minut pěšky do centra města Sobotky. Využíváme lepší počasí k procházce a přesunujeme se do Muzea Fráni Šrámka.

Návštěvou muzea náš program ráno začal a nyní končí. Nastupujeme zpět do autobusu, rozdáváme kvízy a dotazníky a vracíme se zpět do Turnova. V půl čtvrté naše exkurze končí. Zahřívá nás pocit, že akce se nakonec zdařila a náš cíl, maturita, je zas trochu blíže.

Maturantky 4CR, Kristýna Kopecká, Adéla Králová a Simona Válková

 
   Copyright © 2014 OHS Turnov. Všechna práva vyhrazena.  IT business, dodavatel IT řešení pro region Český ráj a okolí