Obchodní akademie, Hotelová škola
a Střední odborná škola, Turnov

Dne 4. 11. 2021 se v 5 hodin ráno schází skupinka nadšenců z 1CR, 3CR a 4CR společně s pedagogickým dozorem před budovou školy, aby zanedlouho pod dohledem maturantek nasedli do autobusu. Počasí ani trochu nepřeje, déšť, prudký vítr a vlezlá zima nikomu úsměv na tváři nepřináší. Ale všechny zamračené tváře následně potěší pohled na usměvavé maturantky a na krásný, vyhřátý a pohodlný autobus.

V 5:30 jsou všichni účastníci nastupující u budovy školy usazeni na svých místech, kde na ně čeká svačinka na cestu a také krásně barevná brožurka se souhrnem dnešního programu. Po pár minutách autobus přijíždí na Terminál u žel. st. a přistupuje do něj druhá polovina účastníků. Obě maturantky nastupují do autobusu jako poslední s obrovským úsměvem na tváři a spokojeným výrazem, protože dorazili všichni účastníci. V autobuse všechny vítá maturantka Simona Libeňská svým proslovem a zároveň prvním autokarovým výkladem o městě Turnov. Cesta probíhá bez problému, obě maturantky mají všechno krásně připravené.

První zastávkou je  Kutná Hora, kde proběhne 30minutová hygienická přestávka. V 8:00 se autobus opět rozjíždí směrem na Havlíčkův Brod, s konečnou zastávkou v Třebíči.V 10:00 autobus zastavuje u Baziliky sv. Prokopa, která je dominantou celé Třebíče. Společně se všichni přesunují do areálu baziliky a naskytne se jim nádherný výhled na město, doprovázený krásným slunečným počasím. Vše je ještě umocněno výkladem druhé maturantky, kterou je Veronika Poplužníková.

Po 40minutovém individuálním programu následuje prohlídka Baziliky sv. Prokopa s profesionální průvodkyní. Interiér baziliky je dechberoucí! Ohromná historie s nepopsatelnou atmosférou všechny uchvátila.

Poté, co prohlídka v bazilice končí, maturantka Veronika organizuje přesun na Karlovo náměstí, kde se postupně obě maturantky prostřídají ve výkladech o nádherných renesančních památkách. Následuje 95minutový individuální program a po příchodu všech účastníků se celá skupina přesunuje pod bedlivým dohledem maturantky Simony do Židovské čtvrti, kde lze obdivovat všemožné architektonické styly tehdejšího židovského obydlí. Zlatý hřeb dnešního dne nastává v momentě, kdy zazní informace o historii židovského hřbitova a je účastníkům umožněno si ho projít a čerpat atmosféru z místa, kde se již pohřbívá přes 400 let!

Poslední zastávkou je větrný mlýn postavený v 19. století. Nedávno proběhla jeho velká rekonstrukce a nyní nabízí turistům expozici koželužství. Tím je program dnešní exkurze naplněn a vzniká společná fotografie na závěr.

Po nástupu do autobusu zakončuje exkurzi do Třebíče maturantka Veronika svým závěrečným proslovem a poděkováním všem účastníkům. Maturantky ještě rozdávají kvízy s tématikou dnešní exkurze, které studenti vyplní a maturantky poté vyhlašují 3 výherce.

V 19:00 přijíždí autobus do Turnova k Terminálu u žel. st. a o pár minutek později i k budově školy. Den byl náročný, ale všichni účastníci exkurze se tváří spokojeně. Maturantkám spadl ze srdce velký balvan, že zvládly progran nejen připravit, ale i podle plánu uskutečnit.

Maturantky: Simona Libeňská a Veronika Poplužníková

Exkurze Okna u Polep