Obchodní akademie, Hotelová škola
a Střední odborná škola, Turnov

Je chladné středeční ráno 13. října 2021, třicet minutek po sedmé hodině. Žáci z ročníků 4H a 4CR se pomalu scházejí v hale školy a těší se na den za novým poznáním. Poté, co autobus přijel ke škole, se každá z nás zhostí své práce, tak aby vše bylo připravené na odjezd.

V hale nakonec žákům představíme nás i naši exkurzi a pak pospícháme do autobusu, abychom unikli ranní kose.

Za okamžik se ocitáme v autobuse, kde jsou připraveny svačiny a brožurky pro každého ze studentů. Všichni jsou ještě jednou podrobněji seznámeni s programem exkurze a je čas vyrazit k lázním v Bohdanči, do lázeňského města Poděbrady a do Nymburku. S krásným okolím cesty nás nezapomene seznámit Kristýna Konopáčová prostřednictvím svého poutavého výkladu. Hodina a půl cesty tak příjemně utíká, blížíme se k naší první zastávce, k městu Bohdaneč.

Následujeme Adélu Zikmundovou, která si pro nás připravila výklad o rozlehlém lázeňském parku, lázních Bohdaneč a také o přilehlých památkách. Počasí je stále chladné, a proto se po výkladu těšíme na teplo autobusu.

Cesta z Bohdanče do Poděbrad trvá něco málo přes půl hodiny, a my tak máme čas se zahřát.

Vystupujeme přímo před lázeňským parkem v Poděbradech a již tušíme, že počasí nám stále přát nebude. Procházíme lázeňský park a pomalu vytahujeme deštníky, které nás ochrání před mírným deštěm. Schováváme se pod kolonádou prof. Libenského a posloucháme Báru Cicvárkovou, která nám vypráví o tomto místě pár zajímavostí. Přesouváme se parkem a absolvujeme tzv. „Tour de prameny“. Najde se pár odvážlivců, kteří prameny i ochutnají, ale raději se zase vrátí k Poděbradce, kterou jsme jim v rámci svačiny ráno přichystaly všem do autobusu.

Přes lázeňský park se přesouváme na Poděbradský zámek, kde se nachází poslední dva prameny, ale hlavně také osmadvacet „Srdcí Evropy“. Velká malovaná srdce, která malovali studenti z uměleckých škol celé republiky, nyní slouží jako ateliér pod širým nebem v zámeckém parku. Účastníci exkurze měli za úkol najít pět srdcí, která malovali studenti Střední-umělecko průmyslové školy v Turnově.
A po úspěšném hledání se ocitáme v Muzeu s památníkem krále Jiřího z Poděbrad, kde si každý prohlíží, co ho zaujímá. Po chvilce strávené v teple se vracíme ven na náměstí Krále Jiřího a zde se dozvídáme přímo od maturantky Barbory Cicvárkové informace o panovníkovi. Následuje individuální program a všichni spěcháme na oběd.

Naobědvaní a spokojení pokračujeme v programu, čeká nás plavba lodí Krále Jiřího. Přesně ve dvě hodiny vyplouváme po řece Labi na hodinovou okružní plavbu, máme možnost posedět, objednat si teplé či studené nápoje a samozřejmě kochat se okolím. Na naší plavbě nás také příjemně překvapilo sluníčko, které nás doprovázelo i poté, co jsme se vylodili. Cestou k autobusu jsme se seznámili s dominantou lázeňského parku, květinovými hodinami.

A před námi už jen poslední zastávka. Přijíždíme do areálu pivovaru Nymburk a těšíme se na prohlídku všech prostor pivovaru a ti plnoletí i na ochutnávku postřižínského piva.

Nikdo se neopil ani nezranil a můžeme vyrazit zpět do Turnova. Pomalu se s námi loučí také sluníčko, a tak přistupujeme k rozdání kvízů a hodnocení, abychom od účastníků získaly zpětnou vazbu a zjistily, co pro příště vylepšit. Přijíždíme do Turnova a tím exkurze končí. Ještě se rozloučíme a v podobě skvělého pocitu přichází odměna, na kterou jsme čekaly celý den.
Maturantky: Barbora Cicvárková, Kristýna Konopáčová, Adéla Zikmundová

Exkurze Okna u Polep