ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Obchodní akademie, Hotelová škola
a Střední odborná škola, Turnov

Je brzké čtvrteční ráno, 20. 10. 2022. Vyrážíme z Turnova na exkurzi s cílem poznat lépe českou kulturu a památky, se zaměřením na Beroun a jeho okolí. V autobusu účastníkům předneseme naše autokarové výklady, abychom předaly zajímavé informace o místech, jimiž projíždíme. 

Cesta utíká velmi rychl a jako lusknutím prstu se nacházíme v Nižboru, u Sklárny Rückl. Tato sklárna je velice výjimečná, jelikož připravuje každý rok Cenu České filmové akademie Českého lva. Aby toho nebylo málo, nižborské sklo našlo místo i ve sbírce nedávno zesnulé britské královny Alžběty II. Po komentované prohlídce interiéru sklárny si prohlížíme obchod, který je součástí areálu. Je tu na výběr mnoho produktů - od sklenic, přes sošky až po vázy na květiny. Několik žáků odchází se suvenýry a všichni se vyfotíme. 

Další cesta autobusem směřuje do centra Berouna, kde vyskočíme z autobusu a očekáváme výšlap na Městskou horu, kde se nachází náš další cíl - Medvědárium. Není to však jen tak ledajaké medvědárium, sídlí zde celebrity našeho dětství! Kdo by si z dětství nepamatoval večerníček Méďové od pana Václava Chaloupky? Medvědí bratři, Vojta, Kuba a Matěj, se  po dokončení natáčení onoho večerníčku přesídlili právě sem. Bohužel, nyní jsou zde k vidění pouze Kuba s Matějem, jelikož Vojta měl v roce 2016 srdeční příhodu, které podlehl. 

Po nafocení medvědů se jdeme podívat na rozhlednu a vychutnáváme nádherný výhled, který nám nabízí Městská hora. Jelikož je kolem poledne, je čas na oběd, což nám připomínají prázdné žaludky. Rychlým krokem se vydáme zpět do centra Berouna, kde na náměstí vyhlásíme individuální volno. 

Po opětovném setkání na náměstí a ujištění se, že jsme všichni, vyrážíme opět na cestu k autobusu. Zanedlouho jsme již usazeni v teplém autobuse a řítíme se za posledním cílem této exkurze - Svatý Jan pod Skalou. Jedná se o kostel s jeskyní, spojený s církevní školou, který se nachází ve stejnojmenné obci. Během prohlídky interiéru kostela a jeskyně posloucháme zajímavý výklad našeho průvodce. Žáci mají přirozeně nejvíce otázek, které se týkají církevní školy. Jedná se o Vyšší odbornou školu pedagogickou, budova slouží zároveň jako prostor pro výuku a internát. Celá budova má jedinečnou atmosféru a většinou původní fresky po zdech dávají objektu opravdu historický nádech. Od průvodce se dozvídáme více o legendě o svatém Ivanu, který se zde jako poutník usídlil v již zmíněné jeskyni. Podle legendy měl svatý Ivan dostat kříž od samotného Jana Křtitele, aby vyhnal zlou energii z jeskyně, což se mu prý také podařilo a strávil zde zbytek svého života.

Po prohlídce se na památku opět všichni vyfotíme a čeká nás již cesta zpět do Turnova. Během cesty rozdáváme hodnocení a kvízy. Samozřejmě nezapomeneme ze správných odpovědí vylosovat tři výherce, kterým dáme jejich zasloužené výhry. Přijíždíme ve večerních hodinách na turnovský terminál, kde se rozloučíme s většinou účastníků a poděkujeme za účast. Už za chvíli naše exkurze oficiálně končí u školy ve Zborovské ulici.

Pro nás organizátorky byl dnešní den velmi náročný, ale zároveň úspěšný, protože jsme dokázaly zrealizovat exkurzi od A do Z.      

Barbora Cvrčková, Romana Syrová a Veronika Jirušová, maturantky 4CR

2022 10 Berounsko

Upravit nastavení cookies