Kód oboru: 23-52-H/01 Kategorie vzdělávání: Střední vzdělávání s výučním listem Skupina oboru: Strojírenství a strojírenská výroba (Kód: 23) Délka a forma vzdělávání: 3 roky – denní studium
Učební program nástrojař je tradiční 3letý obor nabízející všestranné strojírenské vzdělání. Jde o velmi perspektivní obor, který je podporovaný stipendijním programem, kdy žáci mohou získat peněžní odměnu. Učební obor nástrojař je vhodný pro manuálně zručné chlapce a dívky.
Žáci učebního oboru nástrojař mají teoretickou i praktickou výuku, která se vždy po týdnu střídá. V teoretické výuce je především kladen důraz na odborné předměty, v kterých se žáci věnují nauce o materiálech, stavbě a použití jednotlivých strojních součástí a mechanismů, technologii zpracování kovů, čtení a tvorbě výkresové dokumentace.
Praktická výuka tohoto oboru probíhá formou školního odborného výcviku, ale také odborným výcvikem ve strojírenských firmách. Školní odborný výcvik probíhá v moderně vybaveném centru odborného vzdělávání. Hlavní náplní odborného výcviku je ruční obrábění, strojní obrábění na soustruzích, frézkách, vrtačkách, bruskách a základní obsluha CNC strojů. Dále jsou to praktické dovednosti ve výrobě tvářecích a řezných nástrojů, upínacích a montážních přípravků. Ve vyšších ročnících probíhá odborný výcvik ve strojírenských firmách, kde jsou žáci seznamováni s reálnou praxí. Velmi úzká spolupráce s některými firmami dokonce umožňuje našim žákům vykonávat závěrečné zkoušky přímo na pracovištích v těchto firmách. Odborný výcvik je vhodně doplněn předmětem technické laboratoře, kde se žáci zdokonalují ve čtení a tvorbě výkresové dokumentace, v měření a kontrole, ve čtení a tvorbě výrobních postupů, v práci se strojnickými tabulkami a učí se základům programování CNC strojů.
Doplněním odborného vyučování jsou pravidelné exkurze do strojírenských firem v regionu, účast na strojírenských veletrzích, seminářích a workshopech.
Úzké propojení naší školy se strojírenskými firmami v našem regionu výrazně přispívá k uplatnění na pracovním trhu. Díky dobrému jménu školy jsou naši absolventi ve firmách žádaní a velmi dobře finančně ohodnoceni. Absolventi jsou kvalifikovaní pracovníci, připravení především vyrábět, ošetřovat a upravovat nástroje a pracovní pomůcky, dále jsou připraveni vykonávat příbuzná povolání – soustružník kovů, frézař kovů, brusič kovů, provozní zámečník. Absolventi také mohou rozšířit svoje vzdělání v dalším studiu. Velmi dobrým absolventům škola nabízí přestup do 2. ročníku maturitního oboru strojírenství. Pokračovat ve studiu je také možné ve dvouletém nástavbovém studiu.
Pro bližší informace pro uchazeče klikněte zde.
Učební obor tradičního českého řemesla – výrobce potravin (pivovarník-sladovník) - je zaměřený na přípravu žáků do pivovarů, minipivovarů a sladoven.
Tento obor je tříletý, kdy se střídá týden teoretické výuky ve škole a týden praxe v provozovnách smluvních partnerů školy – v pivovaru Svijany, pivovaru Rohozec a minipivovarech Volt (Jablonec nad Nisou), Malá Skála, Kousek piva (Liberec) a v Lomnici nad Popelkou. Zde si žáci pod dohledem odborníků z praxe osvojují veškeré dovednosti nezbytné pro budoucí uplatnění v pivovarech.
Žáci se naučí znát do největších detailů proces výroby sladu a piva. Z praktických dovedností získají schopnost samostatně vykonávat různé práce v pivovaru - od výroby mladiny na varně, její spílání a zakvášení až po filtraci a stáčení hotového piva do transportních obalů.
Závěrečné zkoušky jsou zadávány podle jednotného státního zadání a skládají se z písemné, praktické a ústní části. Budoucí absolventi naleznou uplatnění ve velkých pivovarech, řemeslných minipivovarech, provozovnách vyrábějící vlastní zlatavý mok, či nově vznikajících minipivovarech.
Náplní učebního oboru kuchař – číšník je připravit žáky do gastronomických provozů. Žáci si mohou vybrat mezi zaměřením pouze jednooborovým, to znamená, že se budou připravovat na budoucí profesi číšníka/servírky, kuchaře, nebo si zvolí možnost variability, tedy že se vyučí pro praxi a budoucí trh práce v oboru kuchař – číšník. S tímto zaměřením budou absolventi schopni se uplatnit jak při práci v kuchyni, tak i v obsluze.</>
Tento obor je tříletý, kdy se střídá týden teoretické výuky ve škole a týden praxe v provozovnách smluvních partnerů školy. V týdnech praxe jsou žáci čtyři dny v provozovnách dostupných z místa trvalého bydliště a jeden den probíhá výuka v odborných učebnách v prostorách školy. Zde pod dohledem učitelek odborného výcviku připravují budoucí kuchaři pokrmy pro sebe a své spolužáky a následně budoucí číšníci a servírky hotové pokrmy servírují. V učebně stolničení je prostor pro nácvik prvků jednoduché i složité obsluhy.
Závěrečné zkoušky jsou zadávány podle jednotného státního zadání a skládají se z písemné, praktické a ústní části. Zadání se liší podle zvoleného zaměření. Budoucí absolventi se mohou uplatnit při práci v restauracích, penzionech či hotelích.
Učební program strojní mechanik je tradiční 3letý obor nabízející všestranné strojírenské vzdělání. Jde o perspektivní obor, který je podporovaný stipendijním programem, kdy žáci mohou získat peněžní odměnu. Učební obor strojní mechanik je vhodný pro manuálně zručné chlapce a dívky
Žáci učebního oboru strojní mechanik mají teoretickou i praktickou výuku, která se vždy po týdnu střídá. V teoretické výuce je především kladen důraz na odborné předměty, v kterých se žáci věnují nauce o materiálech, stavbě a použití jednotlivých strojních součástí a mechanismů, technologii zpracování kovů, čtení a tvorbě výkresové dokumentace.
Praktická výuka tohoto oboru probíhá formou školního odborného výcviku, ale také odborným výcvikem ve strojírenských firmách. Školní odborný výcvik probíhá v moderně vybaveném centru odborného vzdělávání. Hlavní náplní odborného výcviku je především ruční zpracování kovů – orýsování, pilování, řezání, stříhání, vrtání, vystružování, ohýbání, sváření. Dále se žáci seznamují s montáží a demontáží nejrůznějších spojů a strojních mechanizmů. Žáci též získají základní znalosti z oblasti strojního obrábění. Ve vyšších ročnících probíhá odborný výcvik ve strojírenských firmách, kde jsou žáci seznamováni s reálnou praxí. Velmi úzká spolupráce s některými firmami dokonce umožňuje našim žákům vykonávat závěrečné zkoušky přímo na pracovištích v těchto firmách. Odborný výcvik je vhodně doplněn předmětem technické laboratoře, kde se žáci zdokonalují ve čtení a tvorbě výkresové dokumentace, v měření a kontrole, ve čtení a tvorbě výrobních postupů, v práci se strojnickými tabulkami a učí se základům programování CNC strojů.
Úzké propojení naší školy se strojírenskými firmami v našem regionu výrazně přispívá k uplatnění na pracovním trhu. Díky dobrému jménu školy jsou naši absolventi ve firmách žádaní a velmi dobře finančně ohodnoceni. Absolventi jsou kvalifikovaní pracovníci, kteří se uplatní ve výrobních, montážních a opravárenských provozech podniku. Absolventi také mohou rozšířit svoje vzdělání v dalším studiu. Velmi dobrým absolventům škola nabízí přestup do 2. ročníku maturitního oboru strojírenství. Pokračovat ve studiu je také možné ve dvouletém nástavbovém studiu.